اتوماسیون صنعتی به زبان ساده استفاده از مهندسی کنترل سیستم برای کارآیی هرچه بیشتر فرایند تولید است. در دنیای مدرن امروز همه ما تحت تاثیر اتوماسیون صنعتی قرار گرفته ایم، از خودرویی که رانندگی میکنیم گرفته تا تلفن های هوشمندی که در دستان ماست. پس همه ی ما به نوعی درگیر این روباتیزه شدن کارها برای کمک به انسان هستیم. اتوماسیون صنعتی چیست؟ خدمات اتوماسیون صنعتی شامل چه مواردی است؟ انواع اتوماسیون صنعتی و بسیاری از سوالاتی که به دنبال جواب آن هستید به طور کامل در ادامه پاسخ داده شده است.

مفهوم اتوماسیون صنعتی

واژه اتوماسیون یا Automotion در لغت به معنای دستوردادن خودکار یا مکانیزم خودفرمان است. استفاده از واژه اتوماسیون در کنار صنعت، بخاطر کنترل و هدایت خودکار فرآیندها و دستگاه های صنعتی با تکنولوژی میباشد. احتمالا شماهم همین ابتدا دریافتید که اتوماسیون صنعتی چیست و چه هدفی از اجرای اتوماسیون صنعتی داریم.
به طور کلی به منظور کاهش نیاز به دخالت انسان، نوعی رباتیزه کردن و استفاده از سیستم های کنترلی مانند کامپیوتر در فرایند تولید یا اجرا به اتوماسیون صنعتی اطلاق میشود.
مکانیزاسیون گامی قبل از اتوماسیون است به این معنی که در اتوماسیون نقش انسان حذف شده و با جایگزین شدن برنامه ریزی های منطقی و دستگاه های هوشمند، عملیات موردنظر انجام میشود.

اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق

اتوماسیون صنعتی از گذشته تا حال

اتوماسیون صنعتی از جذاب ترین مفاهیم فنی است که سرعت گسترش آن رو به افزایش میباشد. اگر بخواهیم درباره تاریخچه اتوماسیون صنعتی در جهان بگویم باید از شرکت معروف فورد شروع کنیم. شرکت فورد آلمان که از معروف ترین شرکت های تولیدکننده ماشین در جهان است، در سال 1913 با استفاده از یک خط تولید نیمه اتوماتیک اولین گام را به سمت اتوماسیون صنعتی برداشت. استفاده از خط تولید نیمه اتوماتیک در آن سال باعث افزایش تولید محصول، بهبود کیفیت و بالارفتن کارآیی شرکت فورد گردید.
پس از آن ژاپنی ها نیز پیشرفت چشمگیری در استفاده از تجهیزات صنعتی و کاهش نیروی انسانی داشتند و به مرور امر طراحی و استفاده از اتوماسیون صنعتی در سراسر جهان گسترش یافت. در گذشته، خیلی از تابلوهای فرمان ماشین آلات صنعتی از رله های الکترومکانیکی یا سیستم های پنوماتیک استفاده میکردند که با ترکیب رله های فراوان، شمارنده و سیستم های تاخیر منطق کنترل ایجاد میشد. اشکال این کار استهلاک، هزینه بالا وعدم امکان تغییر در عملکرد سیستم بود. از دهه 80 میلادی به بعد تابلوهای فرمان با سیستم قابل کنترل و برنامه ریزی PLC در اتوماسیون صنعتی جایگزین گردید. در حال حاضر PLC از مهم ترین اجزایی است که در پروژه اتوماسیون صنعتی به کار میرود و شرکت های بزرگ جهانی برای تولید آن در رقابت اند.

مزایای اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق

• افزایش بهره وری واحدهای صنعتی و کارخانه جات
• کنترل کیفیت دقیق
• افزایش چشمگیر سرعت تولید
• کاهش هزینه تولید و مدیریت پسماند
• قابلیت انجام عملیات های پیچیده با پروتکل های برنامه نویسی
• ضریب اطمینان بالا برای انجام عملیات های کنترلی
• امکان کنترل از راه دور( مثلا خطو تلفن یا اتصال شبکه)
• افزایش امنیت محیط کار و کاهش دخالت انسان
• رفع مشکل کمبود نیروی متخصص
• تکرارپذیری فعالیت ها و فرایندها

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مشاوره مهرا صنعت