چگونه اتصالی برق در منزل،مغازه،اداره،شرکت،ویلا،باغ،فروشگاه و ……را اولا پیدا و ثانیا رفع کنیم؟

علت انواع آتش سوزی ها 

بد نیست بدانیم شایع ترین و بیشترین علت آتش سوزی در تمام جوامع و کشور ها از موارد مربوط به اتصالی برق رخ می باشد.درصد زیادی از این اتصالی ها به مواردی بر می گردد که در آن از اتصالات ضعیف استفاده شده و این تنها به این کشور و آن کشور تعلق ندارد ! چرا که قوانین ماکسول در تمام دنیا به یک شکل عمل میکند و به هر حال انسان ها به سبب حس راحت طلبی و منفعت طلبی که دارن گاها در تمام دنیا پیدا میشن که این سری خطاها و اشتباهات را انجام دهند حالا چه عمد چه غیر عمد!

اما در مورد اتصالات ضعیف یا به اصطلاح رایج (Loose connection) باید بدانیم اصلی ترین عامل آتش سوزی است .در این مورد بخصوص به دلیل ضعف در اتصال،دو هادی به درستی و با استحکام به خوبی به یکدیگر متصل نمیشوند و باعث میشود فاصله هوایی هرچند کم بین آن دو هادی بوجود آید و یا با کمی نیرو که گاها نیرو مکانیکی جریان است جابه جا شود.و باز چون جریان میخواهد مسیر خود را ببندد با جذب هادی دو هادی را به سمت خود میکشد و این عمل بارها و بارها تکرار میشود .

خوب در مورد بالا به ظاهر نباسیتی موردی برای آتش سوزی باشد اما چرا باعث آتش سوزی و اتفاق های ناگوار میشود ؟!

در مرحله جذب دو هادی به هم این جذب با قوس الکتریکی یا آرک همراه است که جرقه ای است در اثر یونیزه شدن هوای اطراف هادی ها  و همین باعث میشود که اگر ماده قابل اشتعالی در اطراف آن باشد موجب مشتعل شدنش شود .که میتواند بدنه فیوز یا کابل ها و سیم ها باشد.

اتصالی برق

 

جالبه بدونید در خیلی از مواقع این اتصال سست وضعیف در سمت نول اتفاق میوفته توسط همکارای خوب و گل برقکار ما .چون خیلی از این همکارای ما به دلیل عدم دانش فکر میکنن جریان نول یا کمتر از فاز است یا اصلا جریان داخل نول نیست! 😐  البته ممکن هم هست افراد خودشون به اصطلاح دست به آچر بشن آستین بالا بزنن و دست گل به آب بدن .بایستی به صراحت بگم جریان الکتریکی در مدار تکفاز که فاز و نول هست   هم در فاز و هن در نول به یک اندازه است یعنی همان جریانی که از فاز ساطع میشود از نول خارج میشود.پس در محکم بستن اتصال نول احتمام لازم را مبذول فرمایید با تشکر مهرداد بیناباجی 🙂

مورد بعد که در امر آتش سوزی بسیار بسیار دیده میشه و خیلی هم خطرناک هستش بحث مقاطع سیم و کابله،متاسفانه بهترین نوع کچ و سیمان و کاشی و آن در یک منزل استفاده میکنیم اما نوبت به سیم و کابل که میرسه دنبال ارزون ترین میگردیم.بهترین نوع سیم از لحاظ استاندارد و درصد خلوص مس و عایق باید برای یک منزل،اداره،شرکت و …. استفاده بشود و اگر بهترین نبود لااقل بر اساس مقرارت ملی ساختمان مبحث 13 حداقل از سیم و کابلی استفاده بشود که لااقل یک یا دو استاندار معتبر را پاس کرده باشد .

نقش سیم و مقطع سیم و کابل 

صرفا هم قطر عایق ملاک نیست حتما سیم را لخت کنید.چکش خواری شکنندگی ،تست شعله (آتش بزنید نباید ذوب شود)را انجام بدین و خوده مغز سیم باید مقطعی مثلا اندازه 2.5 میلی متر مربع داشته باشد.یعنی Πℜ²=2.5mm²   و این سطح مقطع هست اشتباه نکنید فکر کنید قطره  😐 . برای پیدا کردن شعاع سیم برق بایستی مقطع سیم را بر عدد Π تقسیم کرد و بعد از آن جذر گرفت به عنوان مثال سیم 16 میلی متر مربع است .ابتدا تقسیم بر 3.14 میکنیم جواب 5.09 حال از آن جذر میگیریم جواب 2.25 و سپس ضربدر 2 میکنیم تا قطر آن بدست بیاید.که 4.5 میشود .

استفاده نادرست از مقطع نامناسب سیم موجب بروز اتصالی و آتش سوزی میشود. جریان زیاد عبوری از سیم ها موجب ذوب شدن عایق سیم و کابل شده و در این صورت اگر سیم به بدنه فلزی متصل شود که اتصالی برق خطر ساز شده و اگر در نزدیکی موارد مشتعل ساز باشد به گونه ای دیگر خطر ساز میشود 

 

 

مهلا اسدی
مهلا اسدی
بیشتر بخوانید
مطالب بسیار آموزنده بود ممنون
مهدی عزیزی
مهدی عزیزی@azzi
بیشتر بخوانید
مطالب کم بود
پست قبلی

آموزش انتقال تصویر دوربین های مداربسته داهوا

پست بعدی

دوربین مداربسته و دزدگیر بیمارستان ها،مراکز درمانی

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مشاوره مهرا صنعت