پیکسل و مگاپیکسل(رزولوشن) در دوربین مداربسته

دوربین مداربسته

پیکسل،کوچکترین واحد تصویر در یک صفحه نمایش دیجیتالی است. تعداد پیکسل های بیشتر، به معنای جزئیات بیشتر و تصاویر بزرگتر بدون تار یا دانه دار بودن است. رزولوشن ها بر حسب مگاپیکسل اندازه گیری می شوند. رزولوشن، تعداد پیکسل ها در عرض و ارتفاع تصویر است.

 

 

◙پیکسل و مگاپیکسل (رزولوشن) در دوربین های مداربسته

وضوح دوربین به عنوان مقدار جزئیاتی که دوربین مداربسته می تواند ثبت کند، تعریف می شود. تعداد پیکسل های بیشتر، به معنای جزئیات بیشتر و تصاویر بزرگتر بدون تار یا دانه دار بودن است. رزولوشن ها بر حسب مگاپیکسل اندازه گیری می شوند. رزولوشن تعداد پیکسل ها در عرض و ارتفاع تصویر است، که کمی بیش از یک میلیون پیکسل است. با تهیه یک دوربین مداربسته در فضای باز با رزولوشن بالای 5 مگاپیکسل، می توانید تصاویر واضحی از هر اتفاق مشکوکی که در اطراف محل شما شناسایی شده است، ثبت کنید.

دوربین مداربسته

رزولوشن دوربین مداربسته

  ◄عوامل مهم در زمان انتخاب دوربین مداربسته 

قبل از اینکه دوربین مداربسته ایده آل خود را تهیه کنید، باید بررسی های دوربین مداربسته را از رسانه های تکنولوژی برتر یا کاربران واقعی مورد بررسی قرار دهید. افراد مختلف نیازهای متفاوتی دارند. این موضوع در مورد انتخاب دوربین مداربسته با وضوح مناسب نیز صدق می کند. بسیاری از ما خواهیم پرسید که چه تعداد جزئیات لازم است، اما هیچ پاسخ ثابتی وجود ندارد. هر چه بیشتر بخواهید از دوربین مداربسته خود ببینید، رزولوشن دوربین مداربسته بیشتری نیاز دارید، باید از برخی عوامل آگاه باشید که به شما کمک می کنند تصمیم بگیرید کدام سیستم برای شما بهتر است.

 

دوربین مداربسته

 

دوربین مداربسته

اما اینجا سوال مطرح می شود: عناصر کلیدی که باید هنگام انتخاب یک سیستم نظارت دوربین مداربسته درنظر بگیریم کدامند؟

البته این سوال ممکن است پاسخ های مختلفی را از دیدگاه افراد به دنبال داشته باشد، که اینجا به تعدادی از موارد می پردازیم:

▲  Resolution  (هر چه وضوح بالاتر باشد، کیفیت بهتری دارد.) 

▲ هشدار ( برخی دوربین ها دارای هشدار حرکتی و اعلان هستند)

▲ ضبط صدا (دوربین مداربسته توانایی ضبط صدا را نیز دارد.)

▲ ذخیره سازی( اکثر فیلم های دوربین امنیتی برای 30 تا 90 روز ذخیره می شوند.)

▲ مزایای حفظ حریم خصوصی(یکی از مزایای دیگر در هنگام ورود به خانه دستگاه را خاموش و هنگام خروج روشن کنید.)

▲ سنسور حرکت( دوربین های مداربسته با سنسور حرکتی و صوتی که قابلیت تشخیص صداها و حرکات را دارند.)

دید در شب ( دوربین هایی که بتوانند در شرایط نور کم هم عکس بگیرند.)

▲ میدان دید ( برد دوربین مداربسته باید حداقل 20 تا 25 متر باشد.)

▲.سهولت نصب(محل نصب دوربین می تواند به آسانی نصب آنها کمک کند.)

▲اتصال ( دوربین ها از نظر اتصال دو نوع است: اتصال بی سیم و اتصال با سیم)

▲ بهترین موقعیت نصب دوربین ( مکانی که قرار است دوربین نصب شود بسیار مهم است برای جلوگیری از نقاط کور، زیرا ممکن است هر گوشه از محل شما را پوشش ندهد.)

▲ ویژگی های اضافی از جمله: 1. مقاومت در برابر باران و … ،2. قابلیت تنظیم (برخی دوربین های مداربسته فقط مناطق ثابت را پوشش می دهد.)، 3. منبع تغذیه

 ( این دستگاه ها می توانند  انرژی مورد نیاز خود را از سوکت یا باتری تامین کنند)

یکی از معیارهای مهم در هنگام خرید و انتخاب یک دوربین مداربسته، کیفیت یا رزولوشن آن است، که در این قسمت می خواهیم به این ویژگی ضروری بپردازیم.

 

◄ رزولوشن تصویر دوربین مداربسته چیست؟   

رزولوشن روشی برای اندازه گیری تصویر در دوربین مداربسته. تصاویر با ابعاد کوچکتر، رزولوشن کمتر و تصاویر با ابعاد بزرگتر، رزولوشن بیشتر یا کیفیت بیشتری دارند. هر چه اندازه (ابعاد تصویر) و کیفیت تصویر ثبت شده بیشتر باشد، رزولوشن آن بیشتر خواهد بود. اندازه گیری رزولوشن تصویر دوربین مداربسته در تکنولوژی های مختلف متفاوت است. در دوربین های مداربسته آنالوگ رزولوشن، با شاخص (TVL)TV Line و در دوربین های تکنولوژی های جدیدتر رزولوشن، با شاخص پیکسل شناخته شده است. با تهیه یک دوربین مداربسته در فضای باز با رزولوشن بالای 5 مگاپیکسل، می توانید تصاویر واضحی از هر اتفاق مشکوکی که در اطراف محل شما شناسایی شده است، ثبت کنید.

دوربین مداربسته

رزولوشن های مختلف در دوربین مداربسته

 

 

پیکسل چیست؟

کوچکترین واحد تصویر در یک صفحه نمایش دیجیتالی است، که روی یک دستگاه نمایشگر دیجیتال (لپ تاپ یا دوربین) به صورت ماتریسی از نقاط( مربع های بسیار کوچک)تشکیل شده است که برای تولید تصویر موردنظر می درخشند. این نقاط که به صورت هماهنگ برای تولید یک تصویر می درخشند، پیکسل نامیده می شوند. از ترکیب پیکسل ها باهم (میلیون ها پیکسل)، تصویر، ویدئو، متن یا هر چیز قابل مشاهده در صفحه نمایش تشکیل می شود. به طور رسمی، پیکسل کوچک ترین عنصر فیزیکی روی نمایشگر است که می توان آن را برای تولید تصویر موردنظر کنترل کرد.

 

دوربین مداربسته

نمایش پیکسل ها در دوربین مداربسته

◄ پیکسل به عنوان عنصر تصویر

  پیکسل به عنوان عنصر تصویر نیز شناخته می شود. (Pix =  تصویر,el = عنصر)  

هر پیکسل معمولا از سه یا چهار رنگ تشکیل شده است، که با شدت های مختلف می درخشند تا خروجی رنگ ترکیبی موردنیاز را تولید کنند. پیکسل ها ممکن است از رنگ قرمز، سبز و آبی(RGB) یا فیروزه ای، سرخابی، زرد و سیاه تشکیل شده باشند.

دوربین مداربسته

نمایش پیکسل ها

 

 

 

 

 

 

 

نحوه محاسبه رزولوشن تصویر دوربین مداربسته

در دفترچه مشخصات دوربین مداربسته، دو سری از اعداد وجود دارند که مشخصات سنسور دوربین مداربسته را نمایش می دهند. یکی از این اعداد تعداد پیکسل های سنسور را نشان می دهد که رزولوشن تصویر دوربین مداربسته را تعیین می کند، تعداد پیکسل ها وضوح دوربین را مشخص می کنند و به طور کلی هر چه تعداد پیکسل بیشتر باشد، تصویر واضح تر و واضح تر است. تعداد پیکسل ها با ضرب کردن اندازه های پیکسل افقی و عمودی محاسبه می شود. برای مثال Full HD یا 2MP دارای 1920 پیکسل عمودی و 1080 پیکسل افقی است که در مجموع 2073600 پیکسل می شود. معمولا به صورت 1080× 1920 یا فقط به عنوان 1080p نشان داده می شود.  p مخفف اسکن پیشرونده است.

 

دوربین مداربسته

پیکسل در دوربین مداربسته

 

○مگاپیکسل چیست؟  

شامل یک میلیون پیکسل است. تعداد پیکسل ها به صورت مگاپیکسل است. وقتی کسی می گوید، دوربین دارای وضوح دوربین 20 مگاپیکسلی است، به 20 میلیون پیکسل روی سنسور آن اشاره می کند. در واقع تعداد پیکسل محدودیتی برای جزئیات یک تصویر ایجاد می کند.  دوربین ها در اندازه های پیکسل و رزولوشن های مختلفی ساخته می شوند.

 

دوربین مداربسته HD چیست؟

دوربین مداربسته  HD  مخفف واژه لاتین High Defenition است. در واقع این دوربین دارای رزولوشن تصویر 720×1280 پیکسل است، که دوربین 720 نیز نامیده می شود. رزولوشن این دوربین معادل یک مگاپیکسل است، این وضوح تصویر به عنوان یک استاندارد در تصویر برداری دوربین های مداربسته شناخته شده که تصاویر HD پس از ضبط بر روی هارد دیسک NVR از کیفیت مناسبی برخوردارند و کاربران می توانند با زوم روی این تصاویر نقاط هدف را به وضوح مناسبی مشاهده نمایند. و اینکه پهنای باند و حجم تصویر ضبط شده دوربین 720 به نسبت رزولوشن های بالاتر بسیار بصرفه تر است. از این رو این سری از دوربین ها نزد کاربران از محبوبیت ویژه ای برخوردار هستند.

دوربین مداربسته

نمایش رزولوشن HD و Full hd

 

 

 

دوربین مداربسته Full HD چیست؟

دوربین Full HD یا دوربین 1080 در واقع دوربین مداربسته ای با رزولوشن 1080×1920 پیکسل هستند و کیفیت آن معادل دو مگاپیکسل است.( دو برابر رزولوشن دوربین HD) کیفیت تصویر این دوربین از دوربین 720 بیشتر بوده و پهنای باند و میزان هارد دیسک اشغال شده آنها نیز بیشتر از حالت 720 است. معمولا برای تصویربرداری در محیط هایی که میدان دید و جزئیات بیشتری مدنظر کاربران است این دوربین یک پیشنهاد خوب به نظر می آید.

 

 

 

دوربین مداربسته 4k (فور کی)چیست؟

دوربین های مداربسته 4k وضوحی حدود 4 برابر دوربین های HD دارند. که دارای رزولوشن  3840 پیکسل به صورت افقی و 2160 پیکسل به صورت عمودی است، بیش از 8 میلیون پیکسل دارد. به همین دلیل این دوربین ها به 8 مگاپیکسلی معروف هستند.

 

دوربین مداربسته

نمایش تصویر با رزولوشن 4k

 

تفاوت رزولوشن ها در تصویر دوربین مداربسته

تفاوت رزولوشن تصویر دوربین مداربسته در تعداد پیکسل های افقی و عمودی آن ها وجود دارد. به طور مثال اگر رزولوشن های  1MP) 720p ) و 1080p  (2mp) را در نظر داشته، متوجه می شویم که MP2 ابعاد تصویر بزرگتری را نسبت به MP1 به وجود می آورد. اگر تصویر گرفته شده از این دو دوربین را در کنار هم بگذارید، اختلاف بین آن را متوجه می شوید. هر دو دوربین تصاویر HD و با کیفیت بالا می سازند، اما با بزرگنمایی تصویرp 1080 ، درکیفیت تصویر کمتر افت به وجود می آید، در حقیقت جزئیات تصویر در رزولوشن های بالا، نسبت به رزولوشن های پایین تر، بیشتر قابل شناسایی هستند. این ویژگی برای ثبت جزئیاتی مانند پلاک خودرو و تشخیص چهره در فاصله دور، کاربرد فراوانی ایجاد می کند.

 

دوربین مداربسته

تصاویر با رزولوشن های مختلف دوربین مداربسته

 

دوربین مداربسته AHD چیست؟

کلمه AHD یا AHD CCTV مخفف Analog High Definition است، که به دوربین مداربسته آنالوگ با رزولوشن بالا اشاره می کند. در دوربین های آنالوگ سنتی ( دوربین آنالوگ تیوی لاینی) رزولوشن تصویر یکی از بزرگترین ایرادهای این دوربین ها بوده است و برای جبران این نقطه ضعف تکنولوژی های جدیدی در سیستم های مداربسته آنالوگ ایجاد شد، که یکی از آنها تکنولوژی AHD است.

 

تفاوت دوربین های مداربسته HD و Full HD

تصاویری که دوربین های HD تولید می کند به نسبت دارای حجم کمتری هستند و فضای ذخیره سازی زیادی موردنیاز نیست. در حالیکه برای تصاویر دوربین هایی با رزولوشن بالاتر مانند Full HD فضای ذخیره سازی بیشتری احتیاج دارند. به همین دلیل استفاده از دوربین های اچ دی رواج زیادی پیدا کرده است. دوربین های Full HD دارای تکنولوژی پیشرفته تر و مدرن تری هستند. فرمت تصاویر این دوربین ها 1080 × 1920 و معادل 2 مگاپیکسل است. با وجود اینکه دوربین های مداربسته Full HD تصاویر بهتری را ارائه داده، ولی ایرادشان حجم بالاتر تصاویر که نیاز به فضای ذخیره سازی بیشتری دارد. همچنین نسبت به دوربین های HD پهنای باند بیشتری نیز می خواهند. قیمت های دوربین های فول اچ دی بیشتر از دوربین های اچ دی است. معمولا دوربین های با کیفیت 720 از محبوبیت بیشتری دارند. باید توجه داشته باشید در پروژه هایی که دوربین مداربسته 1080 استفاده می کنند باید از NVRهای قوی تری استفاده شود، که این موضوع باعث افزایش هزینه ها می شود.

 

دوربین مداربسته

تفاوت رزولوشن در HD و Full HD

منبع: doorbingram@

دوربین مداربسته برایتون مشهد
پست قبلی

قوانین حاکم بر سیستم دوربین مداربسته

پست بعدی

سیستم روشنایی و نورپردازی (Lighting)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مشاوره مهرا صنعت