در زمان نصب برنامه ایپلن از شما برای یکبار سوال میشود که با توجه به کاربری و لایسنس خریداری شده (که خریداری نشده 😊) کدوم سطح را انتخاب میکنید .یک بار همان ابتدا ظاهر می شود و با انتخاب یک گزینه برای نرم افزار کد می شود و دیگر قابل تغییر نیست ؟اما این گزینه ها چه هستند ؟!

گام اول:

 

در زمان نصب برنامه ایپلن از شما برای یکبار سوال میشود که با توجه به کاربری و لایسنس خریداری شده (که خریداری نشده 😊) کدوم سطح را انتخاب میکنید .یک بار همان ابتدا ظاهر می شود و با انتخاب یک گزینه برای نرم افزار کد می شود و دیگر قابل تغییر نیست ؟اما این گزینه ها چه هستند ؟!

Beginner  فقط اجازه کار با منوهای اولیه و کار با ماکرو ها را دارد

Advance  سطح متوسط  نسبت به نسخه بالا که گستردگی های در زمینه نمایش و متن ها را به همراه دارد

 Expert   در این سطح یعنی کابری با تمام تنظیمات و منو ها … (پیشنهادی برای انتخاب اولیه)

 

 

 

 

 

 

 

 

گام دوم :

از بین گزینه های پیش رو در مرحله بعد بهتر است professional  را انتخاب کنیم ،در این تب تمامیه امیتاز های نرم افزار برای استفاده مهیا است.

با انتخاب گزینه مورد نظر وارد نرم افزار می شویم،در این قسمت به دلیل اینکه پروژه ای معرفی نشده اکثر آیکون ها غیر فعال هستند.

در این صفحه 3 بخش عمده وجود دارد 1_صفحه ترسیم اصلی 2_نمایش گرافیکی ترسیمات به صورت کلی 3_لیست پروژه ها

تمام عملیات ترسیم در بخش 1 صورت میپذیرد و عمده فعالیت ما به روی این بخش از نرم افزار است.همانطور که میبینم هنوز در بخش 3 هیچ پروژه ای تعریف نشده و به همین جهت اکثر آیکون ها غیر فعال هستند.

 

در اکثر غریب به اتفاق نرم افزار های مهندسی برای شروع یک عملیات بایستی یک پروژه تعریف کنیم.یعنی یک فایل به نام پروژه مورد نظر خود مثلا بیمارستان شهدا با سربرگ و مشخصات لازم ایجاد میکنیم و ترسیمات را طبق اصول انجام می دهیم.

 new projects can be generated in various ways in EPLAN. There are two ways of doing this directly from project editing.

پروژه جدید  در نرم افزار ایپلن از راه های مختلف ایجاد می شود، در واقع شامل 2 راه می شود که به طور مستقیم از طریق ویرایش پروژه قابل انجام است:

راه اول و مرسوم :

“at the push of a button” via the PROJECT / NEW menu.

 

با فشردن تب project   انتخاب گزینه new  که اولین تب از سمت چپ نرم افزار می باشد

 

 

راه دوم :

در این قسمت که باز هم از تب project انجام می شود مسیر مقداری طولانی تر است منتها برای ویرایش پروژه ابزار های بیشتری در دست هست،

Project>Mangment>Orginize (راست کلیک)>new

با زدن گزینه new  از هر مسیری که رفته باشید پنجره ای برای شما باز می شود که یک سری اطلاعات را از شما می خواهد

Project name input field: The new project name (you need not worry about file extensions; these will be automatically added by EPLAN)

مکان ورودی نام پروژه : نام جدید پروژه (که نیاز نیست نگران باشید از نامی که به طور اتوماتیک توسط نرم افزار گذاشته شده چرا که قابل تغییر است)

Storage location selection field: Specifies the storage location of the new project. Any storage location can be selected using the button.

مکان انتخابی ذخیره سازی پروژه:در این فیلد باید محل ذخیره پروژه را تعیین کنیم

نکته در مورد انتخاب محل ذخیره سازی پروژه بهتره که در محلی ذخیره سازی صورت بگیره که غیر از درایو ویندوز باشه چرا که در صورت آسیب و تعویض ویندوز پروژه ما از بین نرود.

پس از ایجاد پروژه و ساخت آن باید به موارد زیر توجه کنیم،

در ایپلن ما از یک ساختار ویژه به نام  higher level function   و mounting location  تبعیت می کنیم،به این معنی که برای ساخت یک پروژه دو مرحله طی  می شود ابتدا از قسمت project>>new  ساختار higher level function  ایجاد و سپس از قسمت page  در سمت چپ نرم افزار روی فایل تولید شده کلیک می کنیم و ساختار mounting location  را ایجاد میکنیم.

 

به عنوان مثال یک بیمارستان به عنوان  higher level function  اصلی ما و بخش های مختلف از قبیل موتور خانه،اتاق ها و تاسیسات به عنوان  mounting location  ها می باشند.طبق تصویر زیر با ایجاد فایل اصلی روی آن راست کلیک می کنیم و بخش ها یا صفحات متعدد را برای آن ایجاد میکنیم،

نکته : پس از ایجاد و شروع به طراحی گاها پیش میآید که نیاز هست اطلاعات پروژه را تغییر دهیم،مثل الگو یا template  و یا مواردی مثل تغییر آدرس ذخیره سازی یا هر موردی که در بالا در فرم ایجاد ثبت کردیم برای تغییر این مورد میتوانیم در قسمت utility   و بخش change standard  این تغییرات را اعمال کنیم 😊

پست قبلی

اصطلاحات تخصصی نرم افزار ایپلن Eplan p8

پست بعدی

هادی و کابل برق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مشاوره مهرا صنعت