تاثیر اشعه uv بر کرونا ویرویس چیست؟ آیا میتوان با نور مصنوعی و یا منبع نوری ساخت دست بشر و با استفاده از نور فرابنفش کرونا ویروس را کشت؟ نور اشعه ماوراء بنفش ضد عفونی کننده طبیعت است، اما آیا می تواند coronavirus را از بین ببرد؟

با شیوع ویروس COVID-19 در جهان منفعت طلبان به دنبال این هستند تا با سو استفاده از ناآگاهی مردم ثروتمند شوند! مردم برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری با خود درمانی و ضد عفونی کردن سطوح لمس شده اقدامات جدی را انجام می دهند. به همین منظور مواد ضد عفونی کننده در حال حاضر کمیاب شده است. با عرضه محدود محصولات بهداشتی بسیاری رو به ضد عفونی کننده طبیعت میاورند. تابش اشعه ماوراء بنفش مدت هاست که برای استریل کردن اشیاء و اتاقها استفاده می شود، بنابراین تعجب برانگیز است و سوال زیر پیش می آید:

آیا نور ماوراء بنفش می تواند کورونا ویروس را بکشد؟

در اینجا آنچه که متخصصان در مورد اثرات اشعه ماوراء بنفش و ویتامین D در مورد محافظت از کروناویروس می دانند، آورده شده است.

واقعیت های کروناویروس

ابتدا نگاهی به تاثیر uv  یا اشعه فرابنفش به میکروب ها داریم.

ویروس ها به تنهایی تولید مثل نمی کنند چون آنها دارای خاصیت ژنتیکی هستند، با اتصال به سلولها و تزریق DNA میتوانند عمل تولید مثل انجام دهند. برخی ویروس ها از سلول آلوده خارج می شوند (این نوع تولید مثل چرخه لیتیک نامیده می شود) در حالی که برخی دیگر در سلول آلوده ادغام می شوند و هر بار که سلول جدا می شود (لیزوژنیک) تولید مثل می کنند.

اگر تاکنون به آفتاب سوختگی دچار شده اید، چگونگی از بین بردن ویروس ها را با اشعه ماوراء بنفش بهتر درک خواهید کرد. میدانید که نور UV می تواند به DNA آسیب برساند. یک مولکول DNA از دو رشته ساخته شده و توسط چهار پایه  آدنین (A) ، سیتوزین (C) ، گوانین (G) و تیمین (T) به هم متصل شده است. این پایه ها مانند یک الفبا هستند و دنباله آنها دستورالعمل هایی برای تولید مثل سلول ها را تشکیل می دهد.

نور اشعه ماوراء بنفش می تواند باعث شود که پایه های تیمین به هم بپیوندند و دنباله DNA را به هم بزنند. از آنجا که توالی DNA دیگر صحیح نیست، دیگر نمی تواند به درستی تکثیر شود. اینگونه است که اشعه ماوراء بنفش ویروس ها و توانایی تولید مثل آنها را از بین می برد.

تاثیر اشعه فرابنفش بر ویروس کرونا

آیا کرونا ویروس هم مانند دستور فوق عمل میکند؟!

از آنجایی که COVID-19 نژاد جدیدی از ویروس است، مطالعات و یافته های کمی در مورد تاثیر اشعه uv  بر این ویروس وجود دارد. با این وجود مردم به دنبال خرید دستگاه های تابش uv  هستند. شرکت هایی که دستگاه های ماوراء بنفش تولید می کنند شاهد افزایش قابل توجهی میزان فروش هستند و بیمارستان ها از ربات های مجهز به اشعه ماوراء بنفش برای ضد عفونی اتاق های بیمارستان استفاده می کنند. 

جانس هاپکینز محقق ارشد در بخشی ازمقاله ??  Does Sunlight  Kill COVID-19 درباره تاثیر اشعه uv  بر کورناویروس جدید چنین گفته است:

” درست است که نور ماوراء بنفش می تواند باعث کاهش میزان زنده ماندن ویروس ها      (از جمله coronavirus) بر روی سطوح شود، اما این بدان معنا نیست که افراد مبتلا به COVID-19 که در معرض اشعه ماوراء بنفش یا نور خورشید که حاوی اشعه ماوراء بنفش است، قرار میگیرند از این ویروس خلاص می شوند. “

این واقعیت نیز وجود دارد که نور UV با برخی از خطرات جدی برای سلامتی همراه است. پرتوهای اشعه ماوراء بنفش می توانند به سلولهای پوستی نفوذ کرده و آسیب ببینند و قرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه ماوراء بنفش می تواند منجر به سرطان پوست شود.

طیف اشعه فرابنفش و کورنا

 

ما می توانیم  به coronaviruses، مانند SARS و MERS  قبلی نگاه کنیم. مطالعات انجام شده در مورد SARS و MERS نشان می دهد كه نور ماوراء بنفش می تواند این  ویروس ها را غیرفعال كند، بنابراین غیر منطقی نیست كه انتظار داشته باشیم كه تأثیر مشابهی در COVID-19 داشته باشد!

البته همانطور که گفتیم وجود نور های دارای اشعه uv به طور مستمر و طولانی باعث ایجاد آسیب هایی به پوست، DNA و سرطان پوست میشود. حال این سوال پیش می آید که آیا استفاده از لامپ های UV  برای از بین بردن کرونا ویروس مفید است؟ برای کشتن یک ویروس آسیب های دیگر را متحمل شویم؟

استفاده از لامپ هایی با اشعه UVC 

طبق مطالعه ای که در Nature منتشر شده است، طیف خاصی از نور ماوراء بنفش وجود دارد که “بدون آسیب به پوست، باکتری های در معرض پستانداران را غیر فعال می کند.” این امر به این دلیل است که به دلیل جذب زیاد مواد بیولوژیکی ، نور UVC حتی نمی تواند به لایه های بیرونی (غیر زنده) پوست یا چشم انسان نفوذ کند. با این حال، از آنجا که باکتری ها و ویروس ها از میکرومتر یا ابعاد کوچکتر هستند، UVC بسیار دور می تواند در آنها نفوذ کرده و غیرفعال شود.

uvc lamp  کورونا

تحقیقاتی مانند این مطالعه طبیعت نشان می دهد که لامپهای بسیار دور UVC می توانند حتی ویروس های موجود در هوا را بدون آسیب رساندن به افراد از بین ببرند. بنابراین می توان دنیایی را تصور کرد که پیاده روی،  امنیت فرودگاه یا ورود به بیمارستان شامل عبور از یک محفظه ضد عفونی اشعه ماوراء بنفش است.

برگرفته از سایت digital trends

مزیت استفاده از لامپ ال ای دی uv

برتری لامپ های ال ای دی uv  نسبت به فلوسنت موجود در بازار این است که استحکام مکانیکی بیشتر دارد به این معنی که شکستنی نیست. همچنین به دلیل وجود جیوه و خواص مضرر گاز های موجود در لامپ های فلوسنت پیشنهاد میشود تا اشعه ماورا بنفش  توسط ال ای دی های UV  تامین گردد. دیگر مزیت استفاده از این نوع LED  ها تنظیم فرکانس کاری از 0تا400 نانو متر برای موارد متنوع میباشد. مزیت بعدی استفاده از این ال ای دی ها در هر قاب و قالب میباشد.

اشعه یو وی- لامپ uv
پست قبلی

دوربین ها ضبط میشوند!

پست بعدی

انواع دوربین مداربسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مشاوره مهرا صنعت