WDR ,DWDR در دوربین های مداربسته به چه معناست ؟

فرق بین WDR,DWDR در چیست و کدام برند های دوربین دارای تکنولوژی WDR هستند ؟
نقش و کاردبرد این دو تکنولوژی در کیفیت، قیمت و بهروری دوربین مداربسته چیست؟ دوربین های دارای فناوری WDR دارای سنسورهای پیشرفته ای هستند که می توانند طیف وسیعی از روشنایی را تولید کنند و به آنها امکان ضبط در عمق نور بالاتر را می دهد.
در این مطلب به این دو توضیح این دو مفهوم میپردازیم.

دوربین های WDR

در خیلی از موارد  دیده شده نصاب ها و متخصصین حوزه دوربین مداربسته مجبورند دوربین های مداربسته را طوری جایگذاری کنند که روبه نور قرار گرفته است. برای مثال پارکینگی که داخل آن تاریک و با باز شدن درب، روشنایی و نور اجازه تشخیص چهره، خودرو و یا پلاک خودرو را نمیدهد.
وقتی بخشی از یک تصویر بسیار تاریک است اما قسمت دیگری آنقدر روشن است که نمی توانید جزئیات آن را ببینید، این دامنه پویاست( تفاوت در روشنایی).

دوربین هایی با دامنه گسترده پویا (WDR) دارای نرم افزار ویژه ای هستند که به آنها امکان تعادل نور را برای یک تصویر واضح می دهد. این امر باعث می شود آنها برای ضبط مناطقی مانند ورودی های فروشگاه ایده آل شوند که تضاد بین نور خورشید در خارج و نور کم نور در داخل می تواند بسیار دشوار باشد.
در مواجه با این شرایط از دوربین های مداربسته با تکنولوژی WDR استفاده میکنند .

تکنولوژی WDR تکنولوژی WDRعکس های فوق مربوط به دوربین های IP برند AXIS میباشد. 
این  دقیقا همان چیزی است که ما به آن دامنه گسترده پویا یا WDR (که به عنوان High Dynamic Range یا HDR نیز شناخته می شود) میگوییم.

به چه صورت WDR مرز بین تاریکی و روشنایی را به نوعی تبدیل میکند که همه چیز قابل تشخیص باشد؟ 

روش های مختلفی برای افزایش دامنه پویا وجود دارد ، و راه حل های بسیاری در ترکیب برای رسیدن به بهترین نتیجه استفاده می شود.
WDR – Dynamic contrast
در شکل زیر تمام محدوده دینامیکی یک صفحه یا محیط را میبینیم

محدوده دینامیکی (با رنگ قرمز نشان داده شده است) که توسط یک دوربین غیر WDR ضبط شده است. ناحیه در سمت چپ در معرض دید نیست و منطقه در سمت راست بیش از حد در معرض دید است.دامنه پویای بیشتر (با رنگ قرمز نشان داده شده است) که توسط یک دوربین دارای قابلیت WDR ضبط می شود.


میتوان این تکونولوژی را شبیه تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال دانست به چه صورت ؟ به عکس زیر توجه کنید


با نمونه برداری از قسمت های روشن و تصویر برداری از دامنه روشنایی بیشتر، سنسور شفافیت بیشتری از تصویر را برداشت میکند .
در واقع در دوربین هایی با تکنولوژی WDR از دو لنز استفاده میشود.
این تکنولوژی به دوربین یا نرم افزار اجازه می دهد تا به طور خودکار مناطق تاریک را روشن تر کرده و نواحی نوری را تاریک کند. از طرف دیگر  این دوربین چندین عکس از صحنه را در سطوح مختلف نوری ثبت می کند. این باعث می شود تصاویر یکسان و در معرض دید قرار نگیرند. متعادل ترین قسمت هر دو تصویر را می گیرد و تصویری ضبط شده را می بینید. با این حال ، این روش به یک سنسور بسیار سریع و حساس به نور احتیاج دارد و فقط در دوربین های حرفه ای پیشرفته موجود است.


Is there a way I can balance the light? WDR is only available on professional cameras and may not fit into your budget, so adding or moving lights to balance your images might be a budget-friendly alternativeIs there a different camera location I can use?
بند بالا را با دقت بخوانید نکته حائز اهمیتی در آن قرار دارد!

به زبان عامیانه میگه کاربر گرامی اگر میتونی جای دوربین رو طوری پشت به نور انتخاب کن که تصویر بهتری داشته باشه. این کار انجام بده چرا که دوربین هایی که از تکنولوژی WDR استفاده میکنند گران قیمت هستند .

دوربین هایی که دارای این ویژگی (WDR ) هستند عبارتند از:

  
Arecont Vision/Axis Communications/Bosch/ Kedacom/TVT/Sunell/Hikvision/ IndigoVision/Panasonic
/Dahua

wdr


 چندتا مفهوم دیگر مانند HLC BLC DWDR برای دوربین مداربسته به کار میروند، که تمام این مفاهیم برای شفافیت و کلیر نمایش دادن تصویر های دوربین مداربسته مورد استفاده قرار میگیرند.


Technologies like WDR, BLC or HLC were invented to help security cameras to produce clear images/videos even in different light condition


از جمله بالا درمی یابیم به صورت کلی تکنولوژی WDR از BLC عملکرد بهتری دارد.

مقایسه تکنولوژی دوربین مداربسته WDR BLC

پست قبلی

اصطلاحات رایج دوربین مداربسته

پست بعدی

سیستم ارت یا زمین حفاظتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مشاوره مهرا صنعت