شاید شماهم بارها اصطلاحاتی در زمان خرید یا نصب دوربین مداربسته به گوشتان خورده باشد که از معنی آن بی خبر باشید. از آنجایی که نصب و راه اندازی یا حتی خرید دوربین مداربسته فرایند پیچیده ای است که نیاز به دانش فنی دارد، آشنایی نسبی با اصطلاحات دوربین مداربسته نیز حائز اهمیت میباشد. بعضی از اختصارات دوربین مداربسته در زمان خرید دوربین اهمیت دارند و آگاهی از آنها برای انتخاب یک دوربین باکیفیت لازم است زیرا ممکنه به یک توانایی یا ویژگی مهم محصول اشاره کرده باشد. در این مطلب سعی کردیم بعضی از رایج ترین اصطلاحات دوربین مداربسته را با توضیح مختصر در اختیار شما قرار دهیم.

لیست اصطلاحات رایج و کاربردی دوربین مداربسته

Analog: نوعی از سیگنال برای انتقال بر بستر کابل کواکسیال
Resolution: وضوح تصویر
 Infrared Range) IR): مکانیزم دید در شب
(BLC (Back Light Compensation : مکانیزم بهبود تصویر در شرایط خاص نوری
(WDR(wide dynamic range: نوعی مکانیزم برای پردازش تصویر بهتر و جزییات بیشتر در شرایط نوری مختلف
Compression: ویژگی فشرده سازی در دوربین مداربسته
(PTZ (Pan, Tilt, Zoom: دوربین با قابلیت چرخش در جهات متفاوت و بزرگنمایی
Loop Through: قابلیت ضبط تصویر بر روی تصاویر قدیمی پس از پر شدن فضای ذخیره ساز حافظه

AGC: این کلمه مخفف عبارت Automatic Gain Control است و به کنترل کننده خودکار نور در دوربین های مدار بسته گفته میشود. به طور دقیق تر AGC در واقع تقویت کننده میزان نور در محیط های تاریک میباشد که می تواند تصاویری قابل قبول و درخشان تولید کند.

AGC in cctv


HD cvi – HD tvi – AHD – IP به چه معنا هستند؟

HD cvi: این عبارت که مخفف شده High Definition Composite Video Interface به معنای رابط تصویری با کیفیت بالاست که تکنولوژی جدید تولیدی توسط کمپانی های بزرگ نظیر داهوا و رستر میباشد. تفاوت این نوع تکنولوژی با HD tvi در پردازش تصویر و بهره وری است که در جایگاه بعد از آن قرار میگیرد.
HD tvi: این کلمه مخفف عبارت High Definition Transport Video Interfaceکه معمولا دوربین های شرکت Hikvision با این تکنولوژی تولید می شوند . این تکنولوژی در راستای افزایش رزولوشن تصویر در دوربین های آنالوگ به کار میرود.
AHD: این کلمه مخفف عبارت Analogue High Definition برای دوربین های مداربسته آنالوگ با کیفیت بالا به کار میرود.
IP: این کلمه مخفف عبارت Internal Protocol است و به تکنولوژی دوربین های تحت شبکه ( انتقال سیگنال یا تصویر تحت شبکه بر بستر کابل شبکه) اطلاق میشود. دوربین های IP با کیفیت ترین و گرانترین نوع دوربین مداربسته هستند که در فرودگاه، راهنمایی رانندگی، ادارات و … جهت تشخیص چهره یا پلاک خوانی به کار میروند و قیمت نسبتا بالایی دارند.


DVR- NVR چه معنایی دارند و مخفف چه عبارتی هستند؟

DVR مخفف عبارت Digital Video Recorder به معنای دستگاه دیجیتالی ضبط تصاویر است. NVR مخفف عبارت Network Video Recorder به معنای دستگاه ضبط تصویر تحت شبکه میباشد. هردوی این دستگاه ها برای ضبط تصاویر دوربین مداربسته بکار میروند اما تفاوت آنها در نوع فرایند ضبط تصویر است. تصاویر دوربین مدار بسته از طریق کابلی که به قسمت ورودی دستگاه dvr متصل است، به آن منتقل می شوند اما این عمل در دستگاه NVR از طریق شبکه اینترنت صورت میگیرد.

پست قبلی

آموزش نصب دوربین در آسانسور

پست بعدی

WDR , DWDR در دوربین مدار بسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مشاوره مهرا صنعت