ارت باکس نیاز به مقره دارد یا نه؟

ارتباکس

با سلام خدمت دوستان گرامیدر این مقاله قرار است در مورد ارتباکس صحبت کنیم تابلو ارت یا ارت باکس که معمولا به رنگ زرد مایل به نارنجی هست و معمولا محل قرار گیری آن در زیره تابلو برق اصلی در قسمت پارکینگ یا تابلو برق اصلی هست.

این تابلو به صورت مجزا در ابعاد معمولا  25 سانتی متر در 25 سانتی متر به صورت توکار نصب می شود،و عمده مسولیت این تابلو برای مبحث بازرسی و تست و تحویل تجهییزات الکتریکی است.

سوال مهم ؟! آیا نمیشه کابل های این تابلو رو منتقل کنیم به تابلو اصلی در تابلو برق؟!

جواب بله که میشه.این کار فقط برای راحتی تعمییر و نگه داری هست و واجب نیست منتها چون هزینه ای نداره و سود و منفعتش بیشتر از سختی و مشقتش هست ترجیحا الزامه :).

سوال بعدی در مورد ابعاد و عمق و ارتفاع تابلو

اولا ابعاد تابلو بسته به تعداد اتصالات داخل تابلو مشخص می شود، یعنی شما اگر 4عدد یا نهایتا 6 عدد اتصال کابلشو در داخل ارت باکس دارید خوب یک تابلو 25*25 جوابگو هست اما اگر اتصالا بیشتری دارید باید ابعاد بیشتری در نظر بگیرید.

عکس زیر که توسط نرم افزار ایپلن طراحی شده برای یک پروژه بزرگ هست که تعداد اتصالات بیشتر از 4و5تا بوده و الزاما ابعاد تابلو بزرگتر در نظر گرفته شده.ارتباکس،ارت باکس، ابعاد مناسب ارت باکس

همانگونه که مشاهده میشه ابعاد تابلو متفاوت است، عکس اول از بالا ابعادی حدود 72*23 دارد و تابلو پایین ابعادی حدود 72*32.

به دلیل اینکه این ابعاد تابلو در بازار به صورت آماده نیست برای این مدل پروژه ها ابعاد را به تابلو ساز می دهیم و به صورت سفارشی تولید میکنند.

حال برسیم به سوال اصلی که آیا در ارت باکس نیاز به مقره داریم یا نه ؟

ارتباکس،محفظه ارت

اول اینکه همه ما میدانیم شمش یا ترمینال ارت در حقیقت وظیفه ارتباط همبندی و الکترود زمین را بر عهده دارد،به همین جهت اگر این ترمینال به زمین یا قسمتی از زمین متصل شود مشکلی به وجود نمی آید !

اما در عمل ناظرین و متخصص نظر بر این دارند که این ترمینال مانند ترمینال نول! حتما با مقره به تابلو متصل شود، و این حساسیت برای تست تحویل بعد از بهره برداری می باشد.

اطلاعات بیشتر در مورد ارت ….

 

پست قبلی

مقایسه دو نسل پرطرفدار دوربین‌های مداربسته داهوا (5432-4KS2 و 5432-EI)

پست بعدی

جریان AC خطرناک تر است یا DC ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مشاوره مهرا صنعت