نحوه تست کلید محافظ جان

نحوه تست کلید محافظ جان همیشه جزو مباحث بااهمیتی است که مالکین یا ناظرین ساختمان ها به دنبال یاددگیری آن هستند تا با عیب یابی کلید محافظ جان، سلامت وسایل برقی را تضمین کنند. تست RCD یا تست سالم بودن فیوز به طرق مختلفی امکان پذیر است. با دانستن مزیت های استفاده از کلید محافظ جان یا جریان نشتی و اهمیت استفاده از آن در تاسیسات برق، در این مقاله به نحوه تست کلید محافظ جان با استفاده از دستگاه VT 35 میپردازیم که یکی از رایج ترین روش های عیب یابی فیوز محافظ جان به شمار میرود.

تست کلید محافظ جان

روش تست سالم بودن فیوز با استفاده از VT35 که این دستگاه بصورت ساده و کاربردی جھت استفاده مھندسان ناظر و مجریان برق به منظور بررسی یا رفع اشکالات مدارھای برق ساختمان طراحی شده است و می تواند با بيشترین دقت موجب صرفه جویی در زمان خواهد شد. تست فیوز محافظ جان یا به طور خلاصه تست rcd لازم است انجام شود تا از صحت اتصالات و عملکرد کلید جریان نشتی اطمینان حاصل گردد.

کاربرد دستگاه تستر کلید نشتی جریان ( مشخصات فنی )

– تست پلاریته
– تست کلیه اتصالات بدون بازکردن مکانیزم تجهیزات
– تشخیص خطاهای سیم کشی
– عیب یابی سریع مدار
– قابلیت تزریق جریان از ۱۰ تا ۳۵ میلی آمپر
– افزایش سرعت عمل در تست و بازرسی
– عدم نیاز به باز کردن مکانیزم پریز
– دارای تاییدیه اتحادیه اروپا CE Certificate
– بررسی سیستم ارتینگ منازل و جلوگیری از برق گرفتگی بدلیل خرابی کلیدهای نشتی جریان و یا قطع بودن سیم ارت در پریزها
– مناسب برای مهندسین عضو سازمان نظام مهندسی، ناظران تجهیزاتی و مجریان برقی
– دارای کلاس عایقی CAT IIمطابق با استاندارد در سطح ولتاژی ۲۵۰ ولت تجهیزات داخلی و ۶۰۰ ولت بدنه

عیب یابی کلیدمحافظ جان RCD TESTER

همانطور که پیش تر اشاره کردیم تست فیوز محافظ جان با دستگاه های دیگری مانند مولتی فانکشن تستر mx435d وتستر جریان نشتی VT 11 نیز امکان پذیر است اما محبوب ترین دستگاه برای تست کلید جریان نشتی، دستگاه تستر VT35 است. در ادامه دستور العمل کامل تست RCD شرح داده شده است:
دو شاخه را در جهت صحيح داخل پریز نمایيد. نشانگر سمت راست (LINE ACTIVE) وجود برق ( فاز و نول ) را در پریز مشخص می کند. نشانگرھای قسمت پایينی دستگاه، وضعيت های ذیل را مشخص می کنند.
وضعيت روشن : Θ
وضعيت خاموش Ο : LED

مراحل تست محافظ جان با تستر VT35

۱٫ اتصال دوشاخه(سوکت دو پینه) دستگاه تستر به پریز ارت دار مورد تست(پریزهای خانگی با تحمل ۱۰تا۱۶آمپر)
۲٫ بررسی حالت سه شاخص LED روی دستگاه (Θ) و اطمینان اتصالات صحیح در صورت روشن بودن هر سه
۳٫ فشردن دکمه تست
۴٫ در صورت خاموش بودن یک دو یا هر سه شاخص (o) بررسی وضعیت خطای موجود با استفاده از جدول زیر انجام میگیرد:

جدول شاخص تستر فیوز

تست عملکرد RCD/RCCB

این تست زمانی انجام میشود که ھر سه شاخص LED روشن ھستند . در این صورت عملکرد RCCB/RCD در دو جریان نشتی NONTRIP و TRIP تست می گردد.
ابتدا یک پریز را به عنوان نمونه انتخاب کرده و بر اساس دو مورد زیر کنید:

NON TRIP TEST:

ابتدا حساسيت RCCB/RCD در جریان نشتی کمتر از ۰/۵ IΔnبررسی می گردد(برای تست RCCB/RCD با جریان نشتیmA 30 جریان mA 10-15 در نظر گرفته شده است) که توسط کليد چرخشی تزریق جریان بر روی mA 10-15 تنظيم و با فشردن دکمه تست روی دستگاه تزریق جریان انجام ميگردد. در این شرایط قطع مدار نباید رخ دهد ( مطابق با استاندارد ۹(En61008
اخطار: در صورتيکه در این وضعيت RCCB/RCD عمل کند و مدار قطع شود یعنی حساسيت زیادتر از مقدار تعریف شده استاندارد است و ممکن است در شرایط عادی مصرفی، به خطا عمل کند.

TRIP TEST:

کليد چرخشی تزریق جریان را بر روی جریان نشتی IΔn=30 mA قرار می دھيم. با فشار دادن دکمه تست، کليد RCD/RCCB باید عمل کرده و مدار را قطع نماید.

درصورتيکه RCCB/RCD تا جریان mA35 تزریقی عمل نکند و از صحت سيمکشی و اتصاالت اطمينان حاصل شده باشد، RCCB/RCD خراب است و باید تعویض گردد.

تستر VT35

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *